İletişim Hattı +90(438) 211 27 26
Haberler

HATSO’da Sınır Kapıları İstişare Toplantısı Yapıldı

  • 01.02.2018

 İl ve ilçelerdeki  Meslek Kuruluşları Başkanları, ithalat ve ihracatçı firmalar ile Gümrük Müdürlerinin katıldıkları Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Nurullah Karaman’ın başkanlığında, Esendere ve Üzümlü sınır kapılarımızdaki sorunların, ithalat ve ihracatçıların genel durumlarının görüşüldüğü toplantı  Hatso’da yapıldı.

Yüksekova Esendere Gümrük Kapısı ile Üzümlü ve Derecik Gümrük Kapıları’ndaki sorun ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıya Hakkari Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Nurullah Karaman,

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İrfan Sarı,Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa, Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdi Aslan, Hakkari Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Cengiz,

 Şemdinli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Tekin, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabih Kayhan, Esendere Gümrük Müdürü Olgun Toprakçı, Esendere Gümrük Muhafaza Müdürü, Üzümlü Gümrük Müdürü Günay Renklioğlu, İl merkezi ve ilçelerimizde ithalat,ihracat yapan firma temsilcileri katıldı.

Vali Yardımcısı Mehmet Nurullah Karaman, Esendere Gümrük Kapısından yapılan ithalat ihracatta karşılaşılan sorunlardan başlıcaları olan İran ile ülkemiz arasındaki saat farkından yaşanan gecikmelerin önlenmesi gerektiğini söyledi.

Karaman,”Hafta sonu mesaisinde gerçekleşen işlemlerin hızlandırılması, 2017 yılında iç gümrüklemeye açılan ihracat işlemlerinin, ithalatta da hayata geçirilmesi, İran ülkesiyle karşılıklı gerçekleştirilecek görüşmeler neticesinde de mevcut sorunların asgariye indirilmesi veya tamamen çözüme kavuşturulması gerektiğini, sınır ticaretinin tabana yayılması, esnaf ve tüccarlarımızın daha fazla yararlanması hususunda gerekli rapor yazılarının hızlandırılması gerekir.

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı nezdinde görüşüleceğini, Üzümlü Sınır Kapısında gün geçtikçe artan yolcu giriş-çıkış sayısının sevindiricidir.

Bu kapımızın kısa zamanda ticarete de kavuşturulması için gerekli alt ve üstyapının içinde bulunduğumuz yıl içerisinde tamamlanmasını ümit ediyoruz. Meslek kuruluşları temsilcileri ve diğer ilgili kuruluşlar ile birlikte görüşülen sorunların çözümü noktasında el birliğiyle çalışmalara devam edilecektir.

Bu toplantının düzenlenmesinde, başta HATSO olmak üzere emeği geçen diğer meslek kuruluşları temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

  • HATSO’da Sınır Kapıları İstişare Toplantısı Yapıldı

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç
İletişim Tercihi